“ΚΡΗΤΗ: Η Μεγάλη Συνάντηση – Τοπικές Γεύσεις Ελλάδας” 28 Απριλίου έως και 6 Μαΐου 2018 στη ΔΕΘ

49 Προβολές

“ΚΡΗΤΗ: Η Μεγάλη Συνάντηση – Τοπικές Γεύσεις Ελλάδας” 28 Απριλίου έως και 6 Μαΐου 2018 στη ΔΕΘ, Περίπτερο 12. 9 ημέρες γεμάτες γεύσεις, μουσική, χορό και πολιτισμό. Με ελεύθερη είσοδο και δωρεάν πάρκινγκ Δείτε αναλυτικά το πλούσιο πρόγραμμα

Η μεγάλη έκθεση τοπικών προϊόντων ”Κρήτη: Η Μεγάλη Συνάντηση – Τοπικές Γεύσεις Ελλάδας” άνοιξε το πρωί του Σαββάτου της πύλες της για το κοινό.

Τα εγκαίνια της έκθεσης πραγματοποίησε στις 19:00 το απόγευμα ο Υφυπουργός Εξωτερικών κ. Γιάννης Αμανατiδης. Το παρών έδωσε ο Αντιπεριφερειάρχης Κρήτης κ. Μανώλης Χνάρης, η Περιφερειακή Σύμβουλος Κεντρικής Μακεδονίας κ. Κατερίνα Ζωγράφου, ο Διευθύνων Σύμβουλος της ΔΕΘ HELEXPO κ. Κυριάκος Ποζρικίδης, ο διοργανωτής κ. Νεκτάριος Σερμάκης, ο πρώην Υφυπουργός, Βουλευτής και Νομάρχης Ηρακλείου κ. Δημήτρης Σαρρής, επίσημοι προσκεκλημένοι και εκπρόσωποι των Περιφερειών Κρήτης και Κεντρικής Μακεδονίας, αλλά και πλήθος κόσμου.

Ως έναν ιδιαίτερα πετυχημένο εκθεσιακό θεσμό χαρακτήρισε την ”Κρήτη: Η μεγάλη συνάντηση – τοπικές γεύσεις Ελλάδας” ο Υφυπουργός.

Η έκθεση που ξεκίνησε σήμερα, αναμένεται να φιλοξενήσει και φέτος χιλιάδες επισκέπτες καθώς θα παραμείνει ανοιχτή για 9 ημέρες έως και την Κυριακή 6 Μαΐου στις 9:30 το βράδυ.

Οι ώρες λειτουργίας τα Σαββατοκύριακα είναι από τις 10:30 το πρωί έως και τις 21:30 το βράδυ. Τις καθημερινές η έκθεση θα είναι ανοιχτή από τις 12:00 το μεσημέρι έως τις 21:30 το βράδυ.

Δεκάδες εκθέτες από κάθε γωνιά της Κρήτης αλλά και παραγωγοί από άλλες περιοχές της Ελλάδας όπως Θεσσαλονίκη, Αθήνα, Έβρο, Σέρρες, Καστοριά, Καβάλα, Ξάνθη, Ημαθία, Βοιωτία, Αχαΐα, Τρίκαλα και όχι μόνο, εμπλουτίζουν την έκθεση και παρουσιάζουν στους επισκέπτες της μεγάλη ποικιλία τοπικών προϊόντων.

Πρόκειται για εξαιρετικά τοπικά προϊόντα όπως λάδι, προϊόντα ελιάς, τυροκομικά προϊόντα, παξιμάδια, αρτοσκευάσματα, μέλι, βότανα, γλυκά, καραμελωμένους καρπούς, ζυμαρικά, ρακί, κρασί, τοματοειδή, προϊόντα σαλιγκαριού, προϊόντα σοκολάτας, σοκολατάκια με ελιά, σύκο και κάστανο, μπάρες δημητριακών, φιλέτα σαλιγκαριών, σάλτσες, ταχίνι, λουκούμι, παστέλια, τυροκομικά από γάλα βουβαλιού, σοκολάτα και μερέντα από χαρούπι, σφακιανόπιτες, καλιτσούνια, κοσμήματα και χειροποίητες κατασκευές, καλλυντικά, αιθέρια έλαια, σαπούνια, αρώματα αλόη και άλλα.

Προϊόντα μοναδικής ποιότητας, που οι επισκέπτες της έκθεσης έχουν την ευκαιρία να τα γνωρίσουν από κοντά, να τα γευτούν και να τα προμηθευτούν απευθείας από τους παραγωγούς τους.

Παράλληλα στο πλαίσιο της έκθεσης πραγματοποιούνται δεκάδες μουσικές, χορευτικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις με συγκροτήματα από την βόρεια Ελλάδα και την Κρήτη.

Περισσότεροι από τριακόσιοι χορευτές, πενήντα μουσικοί, δεκάδες πολιτιστικά σωματεία, σεφ και πολλοί ακόμη συντελεστές, θα συμμετάσχουν σε αυτό το εννιαήμερο πολιτιστικό αντάμωμα γεύσεων, μουσικής, χορού και πολιτισμού.

Η Έκθεση που οργανώνεται από τις Επικοινωνίες Κρήτης- Νεκτάριος Σερμάκης, πραγματοποιείται με την συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Κρήτης και της Δ.Ε.Θ. Hellexpo, ενώ τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Εσωτερικών (Μακεδονίας και Θράκης) και του ΕΟΤ.

Η διοργάνωση που πλέον αποτελεί θεσμό, έχει ήδη πραγματοποιήσει 8 μεγάλες εκθέσεις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, που στέφθηκαν με απόλυτη επιτυχία, με χιλιάδες επισκέπτες και τεράστια προβολή σε όλα τα μέσα μαζικής ενημέρωσης.

Αναλυτικές πληροφορίες για την έκθεση μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα της www.pagritiaekthesi.gr ή επικοινωνώντας στα τηλέφωνα: 2810 213318, 6932 430433

Έκθεση τοπικών προϊόντων “ΚΡΗΤΗ: Η Μεγάλη συνάντηση & Τοπικές γεύσεις Ελλάδας” 28 Απριλίου – 6 Μαΐου 2018 Θεσσαλονίκη, ΔΕΘ, Περίπτερο 12

Πρόγραμμα παράλληλων εκδηλώσεων

* Παρακαλούμε τους επισκέπτες να συμβουλεύονται το αναλυτικό πρόγραμμα των εκδηλώσεων, που θα βρίσκεται αναρτημένο στην επίσημη ιστοσελίδα της έκθεσης www.pagritiaekthesi.gr καθώς μπορεί να υπάρξουν μεταβολές.

Σάββατο 28 Απριλίου

10:30

Η έκθεση ανοίγει τις πύλες της στους επισκέπτες

12:00

Το χορευτικό τμήμα του Δ’ ΚΑΠΗ δήμου Θεσσαλονίκης θα παρουσιάσει πλούσιο χορευτικό πρόγραμμα από την περιοχή της Ηπείρου

Πρόεδρος: Στέλιος Λιακόπουλος

Χοροδιδάσκαλος: Ευάγγελος Καραΐσκος

13:00

Το χορευτικό τμήμα ΚΑΠΗ Πενταλόφου Θεσσαλονίκης θα προβάλλει δρώμενα με παραδοσιακούς Μακεδονίτικους χορούς

Πρόεδρος: Ιφιγένεια Μηλώση

Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Καρκάρης

14:00

O καλλιτεχνικός χορευτικός όμιλος “Πύρριχος” θα παρουσιάσει πατροπαράδοτους χορούς από τον Πόντο

Καλλιτεχνικός διευθυντής & χοροδιδάσκαλος: Βασίλειος Πολατίδης

15:15

Ο πολιτιστικός σύλλογος “Επίκουρος” Πολίχνης Θεσσαλονίκης θα προβάλλει τους παραδοσιακούς χορούς της περιοχής

Χοροδιδάσκαλος: Οδυσσέας Κάκος

16:00

Ο πολιτιστικός σύλλογος Προφήτη Λαγκαδά θα παρουσιάσει μουσικοχορευτικά δρώμενα της ευρύτερης περιοχή της Μακεδονίας

Πρόεδρος: Όλγα Ποϊκλή

Χοροδιδάσκαλος: Οδυσσέας Κάκος

19:00

Εγκαίνια Έκθεσης

Τα εγκαίνια θα πραγματοποιηθούν με κάθε επισημότητα από τον Υφυπουργό Εξωτερικών κ. Γιάννης Αμανατiδης. Το παρών έδωσε ο Αντιπεριφερειάρχης Κρήτης κ. Μανώλης Χνάρης, η Περιφερειακή Σύμβουλος Κεντρικής Μακεδονίας κ. Κατερίνα Ζωγράφου, ο Διευθύνων Σύμβουλος της ΔΕΘ HELEXPO κ. Κυριάκος Ποζρικίδης, ο διοργανωτής κ. Νεκτάριος Σερμάκης, ο πρώην Υφυπουργός, Βουλευτής και Νομάρχης Ηρακλείου κ. Δημήτρης Σαρρής, επίσημοι προσκεκλημένοι και εκπρόσωποι των Περιφερειών Κρήτης και Κεντρικής Μακεδονίας, αλλά και πλήθος κόσμου.

Τα εγκαίνια θα “ντύσει” με μουσικοχορευτικό πρόγραμμα ο σύλλογος Κρητών και φίλων Ωραιοκάστρου “Ερωτόκριτος”

Πρόεδρος: Εμμανουέλα Παπαδοπούλου

Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Βουβάκης

Κυριακή 29 Απριλίου

11:00

Το κρητικό τμήμα του πολιτιστικού συλλόγου “ΠΗΓΑΣΟΣ” θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς με τη συνοδεία ζωντανής κρητικής μουσικής.

Σταύρος Καρασαββίδης: Κρητική Λύρα-τραγούδι

Μιχάλης Παπαβομβολάκης: Μαντολίνο-τραγούδι

Νίκος Υγειονομάκης: Λαγούτο

Πρόεδρος: Γιώργος Μαστορόπουλος

Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Βουβάκης

11:30

Παρουσίαση του βιβλίου ” Έρωτας και σύμπαν” του κρητικού συγγραφέα κ. Σπύρου Ρολλάκη.

12:30

Ο λαογραφικός σύλλογος Κρητών τα “Αγρίμια” θα παρουσιάσει κρητικούς παραδοσιακούς χορούς

Πρόεδρος: Ευαγγελία Γιουμπάκη

Χοροδιδάσκαλος: Ειρήνη Γιουμπάκη

13:15

Ο σύλλογος Καππαδοκίας “Ο Βαρασός” Πλατέος Ημαθίας θα προβάλει τους πατροπαράδοτους χορούς από την ευρύτερη περιοχή της Καππαδοκίας αλλά και της περιοχής Φάρασα

Πρόεδρος :Χρήστος Γεωργιάδης Χοροδιδάσκαλος: Λεωνίδα Ελένη

14:00

Ο σύλλογος Κρητών Χαλκιδικής “ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ” θα παρουσιάσει εντυπωσιακές χορογραφίες από την Κρήτη

15:00

Ο πολιτιστικός σύλλογος κάτω Ηλιούπολης Ευόσμου “ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ” θα προβάλλει χορογραφίες από τη Μακεδονία και τη Θράκη.

Πρόεδρος: Στέλιος Καρούτσος

Χοροδιδάσκαλος: Οδυσσέας Κάκος

15:45

O Μικρασιατικός σύλλογος της Νέας Ευκαρπίας “ΟΥΣΑΚ” θα προβάλλει ξεχωριστές χορογραφίες από τη Μικρά Ασία

Πρόεδρος: Βασίλιος Αρκούτογλου

Χοροδιδάσκαλος: Φούλη Καραβριηλίδου

16:30

Ο πολιτιστικός σύλλογος Ηρακλείου Λαγκαδά θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς από τη Μακεδονία και το παιδικό του τμήμα χορούς από Ήπειρο και Θεσσαλία

Πρόεδρος: Θεόδωρος Τσιάνης

Χοροδιδάσκαλος: Ανδρέας Μπακιρτζής

17:15

Ο πολιτιστικός σύλλογος Νέων Βρασνών θα προβάλλει τους εντυπωσιακούς χορούς της Θράκης

Πρόεδρος: Γιώργος Μελαχρούδης

Χοροδιδάσκαλος: Ανδρέας Μπακιρτζής

18:00

Ο λαογραφικός σύλλογος Νέου Ρυσίου “Η Αρετσού” θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς και μουσικές της περιοχής

Πρόεδρος: Γιώργος Δημητριάδης

Χοροδιδάσκαλος: Αλέξανδρος Πετσής

19:00

Ο μορφωτικός σύλλογος κατοίκων Ηλιούπολης θα παρουσιάσει παιδικό χορευτικό με

Μακεδονίτικους χορούς

Πρόεδρος: Αθανάσιος Μέρμηγκας

Χοροδιδάσκαλος: Σάκης Παληογιάννης

19:45

Ο σύλλογος Ποντίων Ελευθερίου Κορδελιού θα πραγματοποιήσει χορευτικά που έχουν κληροδοτηθεί από τον Πόντο

Πρόεδρος: Θεοδώρα Σεμερτζίδου

Χοροδιδάσκαλος: Κωνσταντίνος Νικολαϊδης

20:30

Ο σύλλογος Κρητών Θέρμης “Η Ξαστεριά” θα προφέρει πλούσιο μουσικοχορευτικό θέαμα με κρητικούς χορούς και ζωντανή μουσική από τους:

Δημήτρης Μακρής – Λύρα

Λευτέρης Στεργιόπουλος – Λαούτο

Πρόεδρος: Αντώνιος Φουντουλάκης

Χοροδιδάσκαλος: Βαγγέλης Γιαννακάκης

Δευτέρα 30 Απριλίου

17:00

Ο ποντιακός πολιτιστικός σύλλογος η “Αναγέννηση” Αγίου Νεκταρίου θα παρουσιάσει μουσικοχορευτικά δρώμενα από την ευρύτερη περιοχή του Πόντου

Πρόεδρος: Παναγιώτα Χατζή

Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Κετικίδης

17:45

Ο πολιτιστικός σύλλογος Αγίου Βασιλείου Λαγκαδά θα παρουσιάσει ξεχωριστούς πατροπαράδοτους χορούς από τη Μικρά Ασία

Πρόεδρος: Ξανθόπουλος Χρήστος

Χοροδιδάσκαλος: Νάστια Σταυρίδου

18:30

Ο λαογραφικός σύλλογος Σίνδου “Ο Ροδακάς” θα προβάλλει χορούς και φιγούρες από την ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας

Πρόεδρος: Ξανθίππη Αμπατζή

Χοροδιδάσκαλος: Νάστια Σταυρίδου

19:15

Ο πολιτιστικός σύλλογος “Κοσμάς Αιτωλός” θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς της Μακεδονίας

Πρόεδρος: Χρήστος Κολοβός

Χοροδιδάσκαλος: Θωμάς Ράδης

20:00

Το Κρητικό τμήμα του συλλόγου Μουδανιών θα προβάλλει τις χορευτικές του ικανότητες σε Πεντοζάλι, Χανιώτη, Σούστα κ.ά

Χοροδιδάσκαλος: Παναγιώτης Βαρότσης

Τρίτη 1 Μαΐου

Εκδήλωση για την πρωτομαγιά

Επισκέπτες και διοργανωτές, σαν μια μεγάλη παρέα, θα φτιάξουν το µεγαλύτερο πρωτοµαγιάτικο στεφάνι, με αγριολούλουδα από Κρήτη και Μακεδονία

18:00

Το χορευτικό τμήμα του Δ’ ΚΑΠΗ του Δήμου Θεσσαλονίκης θα παρουσιάσει χορούς από την ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας

Πρόεδρος: Στέλιος Λιακόπουλος

Χοροδιδάσκαλος: Ευάγγελος Καραΐσκος

Τετάρτη 2 Μαΐου

18:00

Το σωματείο Μακεδονία Νέας Ευκαρπίας θα παρουσιάσει χορευτικά από τη Μακεδονία

Πρόεδρος: Θεοδώρα Λάζαρη

Χοροδιδάσκαλος: Βαρβάρα Παναγιωτίδου

18:30

Το χορευτικό λαϊκό τμήμα του συλλόγου κατοίκων Νέας πολιτείας θα παρουσιάσει λαϊκές χορογραφίες

Χοροδιδάσκαλος: Βαρβάρα Παναγιωτίδου

Πρόεδρος: Ηλίας Ανάπαλης

19:00

Ο σύλλογος Αγίου Παύλου “Χορόσημο” θα παρουσιάσει δρώμενα με παραδοσιακούς Μακεδονίτικους χορούς

Πρόεδρος & Χοροδιδάσκαλος: Βαγγέλης Γιαννακάκης

19:30

O μορφωτικός λαογραφικός όμιλος Βαμβακοφύτου θα παρουσιάσει τοπικούς χορούς από το Βαμβακόφυτο Σερρών

Πρόεδρος: Ανδρέας Γκένιος Χοροδιδάσκαλος: Ηλίας Ομηριάδης

20:00

Ο πολιτιστικός αθλητικός σύλλογος Σταυρούπολης “ΔΙΟΝΥΣΟΣ” θα παρουσιάσει πατροπαράδοτους χορούς της περιοχής

Πρόεδρος: Χρηστάκος Ιωάννης

Χοροδιδάσκαλος: Ευαγγελία Καρακούτα

20:30

Ο λαογραφικός σύλλογος Κρητών “Αγρίμια” θα προβάλλει παραδοσιακούς χορούς της Κρήτης

Πρόεδρος: Ευαγγελία Γιουμπάκη

Χοροδιδάσκαλος: Ειρήνη Γιουμπάκη

Πέμπτη 3 Μαΐου

17:00

Ο Λαογραφικός Χορευτικός Όμιλος Χ.Α.Ν.Θ. με την παραδοσιακή Χορωδία και με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής θα παρουσιάσει Μακεδονικούς και Μικρασσιάτικους χορούς και τραγούδια.

Πρόεδρος: Γιάννης Σωσσίδης Χοροδιδάσκαλοι: Δημήτρης Δόμβρης & Κουκουφίκη Ντίνα Χοράρχης: Μιχάλης Αναστασίου

17:45

Ο σύλλογος Ποντίων Μενεμένης το Κρητικό τμήμα θα παρουσιάσει χορούς και φιγούρες από την Κρήτη

Πρόεδρος: Γιώργος Καζαντζίδης

Χοροδιδάσκαλος: Νίκος Πατσατζής

18:30

Το Κρητικό τμήμα του πολιτιστικού σύλλογου Ν. Πολιτείας Ευόσμου θα παρουσιάσει τοπικούς χορούς της Κρήτης

Πρόεδρος: Ηλίας Ανάπαλης

Χοροδιδάσκαλοι: Νίκος Κατσιρντάκης & Μαρία Ταρπαντζή

19:15

Ο σύλλογος Κρητών και φίλων Ωραιοκάστρου «Ερωτόκριτος» θα ξεδιπλώσει τις χορευτικές του ικανότητες στους παραδοσιακούς κρητικούς χορούς

Πρόεδρος: Εμμανουέλα Παπαδοπούλου

Χοροδιδάσκαλος: Δημήτρης Βουβάκης

20:00

Η Παγκρήτια ένωση Κρητών θα παρουσιάσει χορούς και πατροπαράδοτες εντυπωσιακές φιγούρες της Κρήτης

Πρόεδρος: Γιώργος Πετρακάκης

Χοροδιδάσκαλος: Κωνσταντίνος Αγγελιδάκης

Όλα τα Κρητικά Χορευτικά θα τα συνοδεύσει ο λυράρης Γιώργος Σφακιανάκης με το συγκρότημα του.

Παρασκευή 4 Μαΐου

17:00

Ο πολιτιστικός σύλλογος Νικοδημινού Πολίχνης θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς της περιοχής

Χοροδιδάσκαλος: Οδυσσέας Κάκος

17:45

Ο μουσικοχορευτικός λαογραφικός σύλλογος Ασβεστοχωρίου θα πραγματοποιήσει χορευτικά δρώμενα από την ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας

Πρόεδρος: Γιώργος Καρανάτσιος

Χοροδιδάσκαλος: Ζήσης Οικονόμου

18:40

Ο σύλλογος έρευνας και διάδοσης της Κρητικής παράδοσης “Ιδαία Γη” θα παρουσιάσει χορευτικά και ξεχωριστές φιγούρες που διασώζονται αναλλοίωτες μέχρι και σήμερα

Πρόεδρος: Ζαχαρίας Αλεξανδράκης

Χοροδιδάσκαλος: Νίκος Κατσιρντάκης

19:30

Ο λαογραφικός σύλλογος Ευόσμου “Το Γαϊτάνι” θα παρουσιάσει νησιώτικα μουσικοχορευτικά δρώμενα

Πρόεδρος: Έφη Μπουικίδου

Χοροδιδάσκαλος: Γιώργος Πολακτσίδης

20:00

Ο πολιτιστικός σύλλογος Αυγής θα παρουσιάσει ποντιακούς παραδοσιακούς χορούς

Χοροδιδάσκαλος: Στράτος Μπίλης

20:40

Ο σύλλογος Κρητών βρακοφόρων Μακεδονίας θα παρουσιάζει παραδοσιακούς χορούς, με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής από τον Γιάννη Προϊστάκη και τον Γιάννη Σπιθάκη και το συγκρότημα τους.

Πρόεδρος & Χοροδιδάσκαλος: Παναγιώτης Βαρότσης

Σάββατο 5 Μαΐου

11:00

11:00

Το πολιτιστικό πνευματικό κέντρο Νέων Μαλγάρων θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς της περιοχής

Πρόεδρος: Μπαξεβάνης Χρήστος

Χοροδιδάσκαλος: Α

12:00

Ο σύλλογος Κουριωτών Καλαμαριάς “Ταξιάρχης” θα δώσει μια γεύση από τον πολιτισμό της Προποντίδας και των παραλίων της Μικράς Ασίας με χορούς και πατροπαράδοτα ακούσματα.

Πρόεδρος: Ζαμπέτογλου Δέσποινα

Δάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

13:00

Ο σύλλογος Μαντριτσιωτών Θέρμης θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς της ευρύτερης περιοχής

13:45

Ο σύλλογος Σερραίων κατοίκων Δήμου Θέρμης θα πραγματοποιήσει δρώμενα με παραδοσιακούς χορούς από τις Σέρρες

Πρόεδρος: Μαλούδης Παναγιώτης

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

14:30

Ο μορφωτικός πολιτιστικός σύλλογος Κριθιάς θα παρουσιάσει χορούς από τη δυτική και βόρεια Θράκη

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Ζέττας

15:20

Παρουσίαση ντοκιμαντέρ “Ελαίας Δρόμοι”

Σκηνοθέτης: Ελένη Βλάσση, Καλλιτεχνική Διευθύντρια του Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας

Το ντοκιμαντέρ είναι μια αναδρομή και ένας παραλληλισμός της ζωής των Μινωιτών και των σύγχρονων ανθρώπων, μέσα από τους “δρόμους της ελιάς”. Κατά τη διάρκεια του, πραγματεύεται την Ελλάδα από τη Μινωική εποχή μέχρι σήμερα, με επίκεντρο την αρχαιότερη Μινωική Ελιά του Κόσμου, που βρίσκεται στο Ιερό Άλσος Καβουσίου και είναι ηλικίας 5000 χρόνων.

16:50

Ο ποντιακός σύλλογος Ασπροβάλτας θα παρουσιάσει δρώμενα με μουσική και χορό από τον Πόντο

Πρόεδρος: Κελεκίδου Άννα

Χοροδιδάσκαλος: Κετικίδης Κώστας

17:30

Ο σύλλογος Γονιμιωτών Θεσσαλονίκης θα προβάλλει τους παραδοσιακούς χορούς της ευρύτερης περιοχής της Θράκης

Πρόεδρος: Έφη Δούκα

Χοροδιδάσκαλος: Μάχη Βελώνη

18:10

Η χορευτική ακαδημία Πεύκων θα παρουσιάσει πατροπαράδοτα χορευτικά υπό τους ήχους παραδοσιακής μουσικής

Πρόεδρος: Χρήστος Γερμανός

Χοροδιδάσκαλοι: Βαγγέλης Γιαννακάκης (κρητικό τμήμα) & Βασίλης Αδαμόπουλος (παραδοσιακό τμήμα)

19:00

Το λαϊκό τμήμα του χορευτικού συγκροτήματος δυτικής Θεσσαλονίκης το “Σεργιάνι” θα παρουσιάσει χορευτικά δρώμενα υπό τους ήχους λαϊκής και οριεντάλ μουσικής

Πρόεδρος: Άγγελος Γκουτζεβελίδης

Χοροδιδάσκαλος η Κατερίνα Καρατζά

19:45

Το χορευτικό συγκρότημα του Ι. Ν. Ζωοδόχου Πηγής Αμπελοκήπων θα αναδείξει με τα χορευτικά του παραδοσιακούς χορούς από την ευρύτερη περιοχή της Μακεδονίας

Χοροδιδάσκαλος: Γιάννης Γκιμπιρίδης

20:30

Η ένωση Κρητών φοιτητών Θεσσαλονίκης θα ξεδιπλώσει τα ταλέντα της στις φιγούρες και το χορό υπό τους ήχους παραδοσιακής κρητικής λύρας και λαγούτου.

Κυριακή 6 Μαΐου

11:30

Ο σύλλογος Ελατοχωριτών Θεσσαλονίκης θα παρουσιάσει χορούς από την Θεσσαλία και την Στερεά Ελλάδα

Πρόεδρος: Kαπανίκη Τζένη

Χοροδιδάσκαλος: Σωτήρης Σωτηριάδης

12:15

Το χορευτικό συγκρότημα Ι.Ν.Παναγίας Φανερωμένης θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς

Χοροδιδάσκαλος: Αλέξανδρος Γκαϊτατζής

13:00

Ο ποντιακός σύλλογος Ορφανίου Καβάλας θα ξεδιπλώσει τα ταλέντα του στα εξαιρετικά χορευτικά και της φιγούρες που διασώζονται από τον Πόντο

Χοροδιδάσκαλος: Παντελής Αιμουχίδης

14:00

Ο σύλλογος Κρητών Κιλκίς “Το Αρκάδι” θα παρουσιάσει μουσικοχορευτικά δρώμενα υπό τους ήχους ζωντανής κρητικής μουσικής

Πρόεδρος: Μαριάννα Σκουλαρικά

Χοροδιδάσκαλος: η Γιώτα Καλογρίδη

15:30

Ο σύλλογος αποδήμων Νικοκλειανών Θεσσαλονίκης θα παρουσιάσει παραδοσιακά χορευτικά της περιοχής

Πρόεδρος: Μιχάλης Καραγκούνης

Χοροδιδάσκαλος η Αθανασία Χατζηχαριστού

16:30

Η χορευτική ομάδα Βαρβάρας Χαλκιδικής θα προβάλλει παραδοσιακούς χορούς της

Μακεδονίας

Πρόεδρος: Τριανταφύλλου Φρόσω

Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Βλαχοθεόδωρος

17:00

Η χορευτική ομάδα Παλαιοχωρίου Χαλκιδικής θα πραγματοποιήσει δρώμενα με παραδοσιακή μουσική και χορό από την ευρύτερη περιοχή

Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Βλαχοθεόδωρος

17:30

Ο γυναικείος σύλλογος Νεοχωρίου Χαλκιδικής θα παρουσιάσει πατροπαράδοτα χορευτικά

από την Θράκη

Πρόεδρος: Κατερίνα Ανίκουλα

Χοροδιδάσκαλος: Κώστας Βλαχοθεόδωρος

18:00

Το εφηβικό τμήμα του μορφωτικού πολιτιστικού συλλόγου Φιλύρου και ο αιμοδοτικός πολιτιστικός σύλλογος Πεύκων θα παρουσιάσουν χορευτικά από την ευρύτερη περιοχή

Πρόεδρος: Θεοδώρα Κοντόσογλου

Χοροδιδάσκαλος: Αθανασία Χατζηχαριστού

18:30

Ο λαογραφικός όμιλος Πολυγύρου θα αναδείξει χορούς της ευρύτερης περιοχή της Χαλκιδικής, με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής από τους:

Αρετή Καμηλάκη: Βιολί

Βαλάντης Ουζουνίδης: Λαούτο

19:00

Η ένωση Ποντίων Αμπελοκήπων θα προβάλλει της χορευτικές της ικανότητες στους παραδοσιακούς ποντιακούς χορούς αλλά και τις εντυπωσιακές φιγούρες

Πρόεδρος: Χρήστος Κυριακίδης

Χοροδιδάσκαλοι: Χρήστος Κυριακίδης – Κυριάκος Κυριακίδης

19:45

Ο πολιτιστικός σύλλογος κατοίκων Ευόσμου “Κύριλλος & Μεθόδιος” θα παρουσιάσει χορούς από Ήπειρο, Πήλιο και Θράκη, ενώ μαζί τους θα είναι και η χορωδία του συλλόγου με χοράρχη την Άννα-Μαρία Κότσιφα

Πρόεδρος: Ελένη Δαμιανοπούλου

Χοροδιδάσκαλος: Μάχη Βελώνη

20:30

Ο σύλλογος έρευνας & διάδοσης της Κρητικής παράδοσης “Ιδαία Γη ” θα πραγματοποιήσει τη λήξη της έκθεσης με χορευτικά και εντυπωσιακές φορεσιές από όλες τις περιοχές της Κρήτης. Το χορευτικό πρόγραμμα θα συνοδεύει ζωντανή κρητική μουσική

Πρόεδρος: Ζαχαρίας Αλεξανδράκης

Χοροδιδάσκαλος: Νίκος Κατσιρντάκης

Διοργανωτής έκθεσης: Νεκτάριος Σερμάκης. Κινητό τηλέφωνο: 6932430433

Υπεύθυνοι πολιτιστικών εκδηλώσεων: Νίκη Ντούλα, σε συνεργασία με τον Νίκο Αλβανούδη.

Τμήμα οργάνωσης και πληροφορίες: Νίκος Βαρδάκης. Την υγειονομική κάλυψη όλων των εκδηλώσεων και όλης της έκθεσης έχει αναλάβει ο Ελληνικός ερυθρός σταυρός.

9 ημέρες η καρδιά των τοπικών προϊόντων θα χτυπά δυνατά στη Θεσσαλονίκη!

Ένα ταξίδι γεύσης

Κατηγορία : ΚΡΗΤΗ


Τελευταία Νέα
Ζημιές από τη χαλαζόπτωση στο Μόχλος
VIDEO ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ ΣΗΤΕΙΑ
Ζημιές από τη χαλαζόπτωση στο Μόχλος
Εκστρατεία στήριξης του κρητικού κρασιού
ΑΓΡΟΤΙΚΑ
Εκστρατεία στήριξης του κρητικού κρασιού
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940
ΛΑΣΙΘΙ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940
Με την συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Κρήτης διαδικτυακή ενημερωτική εκδήλωση του Συλλόγου Ρευματοπαθών Κρήτης
ΚΡΗΤΗ
Με την συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Κρήτης διαδικτυακή ενημερωτική εκδήλωση του Συλλόγου Ρευματοπαθών Κρήτης
ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΕKΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΛΑΣΙΘΙΟΥ – ΣΥΝ.Ε.Κ.  «Όχι στον ευτελισμό της Δημοκρατίας
ΛΑΣΙΘΙ
ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΕKΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΛΑΣΙΘΙΟΥ – ΣΥΝ.Ε.Κ. «Όχι στον ευτελισμό της Δημοκρατίας
Ανακοίνωση του Προέδρου της ΕΑΣΥ Λασιθίου για τη γιορτή του Αγίου Αρτεμίου
ΛΑΣΙΘΙ
Ανακοίνωση του Προέδρου της ΕΑΣΥ Λασιθίου για τη γιορτή του Αγίου Αρτεμίου
Ζητούν την παρέμβαση του Πρωθυπουργού για τις θερμοκηπιακές καλλιέργειες
ΣΗΤΕΙΑ
Ζητούν την παρέμβαση του Πρωθυπουργού για τις θερμοκηπιακές καλλιέργειες
Δύο νέες παιδικές χαρές παραδόθηκαν στο Ορεινό
ΛΑΣΙΘΙ
Δύο νέες παιδικές χαρές παραδόθηκαν στο Ορεινό
Τα έντονα καιρικά φαινόμενα, όπως προειδοποιούν οι μετεωρολόγοι, θα συνεχιστούν
ΚΡΗΤΗ
Τα έντονα καιρικά φαινόμενα, όπως προειδοποιούν οι μετεωρολόγοι, θα συνεχιστούν
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ Αγροτικού Συνεταιρισμού ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΑΔΩΝ
ΣΗΤΕΙΑ
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ Αγροτικού Συνεταιρισμού ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΑΔΩΝ