Πήρε την νίκη στο δεύτερο ημίχρονο(video)

16 Προβολές

Αν και δυσκολεύτηκε απέναντι στο μαχητικό Ίτανο για 45 λεπτά, η Νίκη κατάφερε στην επανάληψη να σημειώσει τέσσερα τέρματα και να είναι με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του κυπέλλου Λασιθίου.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Γιάννη Σταματάκη είχε την κατοχή μπάλας χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία μπροστά από το τέρμα του Τουλουπάκη. Η πρωτη καλή ευκαιρία για τους ‘’μπλε’’ στο (21’) με τον Γιαννικάκη να μπαίνει από αριστερά να γυρίζει στον Μάλο, με τον τελευταίο να σουτάρει μέσα από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Δυο λεπτά αργότερα σέντρα του Καρόφυλλου από δεξιά ο Τσιμπίδακής με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 14’ οι παίκτες της Νίκης διαμαρτυρήθηκαν για χέρι αμυντικού του Ίτανου στην περιοχή. Έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη και με την είσοδο του Δερμιτζάκη Β. η Νίκη ανέβασε «στροφές» και σε διάστημα επτά λεπτών σημείωσε τρία τέρματα. Στο 46’ από λάθος του Στεφανάκη ο Μάλο με κεφαλιά σε κενό τέρμα έκανε το 1-0 και πέντε λεπτά αργότερα ο Φραγκιαδάκης Γ. με πλασέ εδωσε αερα δυο τερμάτων στην ομάδα του, είχε προηγηθεί σέντρα του Τραμπάκουλα από δεξιά και κεφαλιά του Μάλο με τον Φραγκιαδάκη Σ. να σώζει την ομάδα του. Το 3-0 ήρθε στο 53’ με τον Δερμιτζάκη να βγάζει κάθετη μπαλιά στον Κουνελάκη και αυτός από πλεονεκτική θέση να πλασάρει και να σκοράρει. Το τελικό 4-0 ήρθε στο τέλος της αναμέτρησης από τον Μάλο με πλασέ μέσα από την περιοχή. Η Νίκη είχε και δύο δοκάρια με μακρινά σουτ του Δερμιτζάκη Β. (54’,73’).

Νίκη Σητείας (Σταματάκης) : Παπαδήμας, Φουσκολαγουδάκης(71’ Δερμιτζάκης Ν.), Τραμπάκουλας, Ρέτσας, Διακαινισάκης, Γιαννικάκης, Τσιμπιδάκης (46’ Δερμιτζάκης Β.), Καρόφυλλος, Κουνελάκης, Φραγκιαδάκης Γ.(64’ Φραγκιαδάκης Π.), Μάλο.

Ίτανος (Καρζής) Τουλουπάκης, Μπονατσάκης Α(88’ Τσικαλάκης), Στεφανάκης(50’ Τσιμπιδάκης), Γκιμήσης, Φραγκιαδάκης Σ., Μπονατσάκης Λ., Καντικάκης, Βενιαμάκης, Παξιμαδάκης, Μπονατσάκης Τ.(84’Κλινάκης), Ζαχαριουδάκης

Κατηγορία : ΑΘΛΗΤΙΚΑ