Νέοι από χρυσάφι…

11 Προβολές

Το μέλλον του ελληνικού μπάσκετ είναι εδώ! Οι νέοι είναι άνδρες με τα όλα τους. Και πατούν πλέον στην κορυφή της Ευρώπης. Με το ταλέντο και τη μαγκιά τους.

Η Εθνική μας ομάδα των νέων ανδρών είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης μετά τη νίκη της 90-85 επί της Γαλλίας στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που έγινε στο κατάμεστο και ενθουσιώδες Βενετόκλειο της Ρόδου. Μέσα σε λίγες μέρες αυτά τα παιδιά κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο και το χρυσό στο ευρωπαϊκό! Και φώναξαν “παρών”…

Πάθος, δύναμη, καθαρό μυαλό (ακόμη κι όταν οι Γάλλοι βρέθηκαν με εννέα πόντους μπροστά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου), αξιοσημείωτα ποσοστά στα τρίποντα, απίστευτη ψυχραιμία από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στο τελευταίο δίλεπτο και βέβαια πολύ καλή άμυνα ήταν τα στοιχεία που “κατέθεσαν” στο παρκέ οι διεθνείς μας. Και πως να χάσουν;

Και μην ξεχνάτε πως οι επτά από τους θριαμβευτές ήλθαν με το ασημένιο μετάλλιο από το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Εφήβων της Νέας Ζηλανδίας, ενώ πέρυσι κρέμασαν στο στήθος τους το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ Εφήβων.

Στο πρώτο ημίχρονο οι διεθνείς παίκτες έδωσαν ρεσιτάλ από τα 6,25… Ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά δέκα τρίποντα πέτυχε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχοντας ως κύριους εκφραστές τον Παπανικολάου και τον Παππά.

Έτσι, λοιπόν, με ένα σερί 15-0, οι παίκτες του Κώστα Μίσσα μετέτρεψαν το 13-16 (8ο λεπτό) σε 28-16 (13ο λεπτό) και 31-19 (16ο). Στα τελευταία δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου, όμως, έδωσαν δικαιώματα στους αντιπάλους τους οι οποίοι εν ριπή οφθαλμού μείωσαν σε 39-37 χάρη στις προσπάθειες του Τζάκσον. Οι Έλληνες παίκτες βελτιώθηκαν στην άμυνα και με αιφνιδιασμούς πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 45-39

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γαλλία έφερε τα πάνω κάτω με τον εντυπωσιακό Τζάκσον, αφού προηγήθηκε με 50-59 στο 25ο λεπτό. Κάπου εκεί όμως οι διεθνείς μας άρχισαν να σηκώνουν και πάλι κεφάλι… Με τη βοήθεια του κόσμου που τους εμψύχωνε συνεχώς, τα τρομερά μωρά του Κώστα Μίσσα έφεραν το ματς στα ίσια (59-59) μόλις ενάμιση λεπτό πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια πήρε το όπλο του ο Χάρης Γιαννόπουλος που έδωσε προβάδισμα στην Εθνική με 62-59 στα 40 δεύτερα και έκλεισε το δεκάλεπτο με ένα ακόμη δύσκολο σουτ (64-61).

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι… Οι διεθνείς μας είχαν πάρει φόρα και κατάφεραν να “σφραγίσουν” τον τίτλο με το τρίποντο-μαχαιριά του Κασελάκη (76-68) τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Οι Γάλλοι έπαιξαν το τελευταίο τους χαρτί με συνεχή πίεση, αλλά οι διεθνείς μας ήταν ψύχραιμοι και”κλείδωσαν” τη νίκη.

Τα 10λεπτα: 22-16, 45-39 (ημίχρονο) 64-61, 90-85

Ελλάδα (Μίσσας): Μάντζαρης 2, Μούρτος, Τσακαλέρης, Παππάς 10 (2τρίπ., 5ασ.), Γιαννόπουλος 14 (4/6τρίπ.), Σακελλαρίου, Παπανικολάου 15 (4/7τρίπ., 6ρ., 4ασ.), Σλούκας 14 (7ασ.), Γιάνκοβιτς 10 (1), Μπόγρης 14 (3κοψ.), Κασελάκης 11 (2), Σαρικόπουλος

Γαλλία (Τουπάν): Όνα-Έμπο 3 (1), Ερτέλ 9 (1), Ντιό 21 (3, 7ρ., 6ασ.), Σαμπ 2, Ραποσό 4, Τζάκσον 32 (5/9δίπ., 6/8τρίπ., 4/4β., 8ρ.), Καμαρά 2, Σεραφίν 10, Ντα Σιλβέιρα 2.

Πηγή:ΠΑΤΡΙΣ

Κατηγορία : ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Τελευταία Νέα
Συνάντηση εργασίας στην Περιφέρεια Κρήτης για την ελαιοκομική περίοδο και την προστασία από το δάκο