Επέστρεψε στα τρίποντα η Νίκη Σητείας

25 Προβολές

Επέστρεψε στα τρίποντα η Νίκη Σητείας, η οποία σε ένα χορταστικό παιχνίδι που έγινε την Κυριακή στο δημοτικό στάδιο της πόλης έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι στον μαχητικό Πύργο Καλού Χωριού με το 3-0 να γίνεται 3-2 και στο τέλος η αναμέτρηση απέκτησε αμφίρροπο χαρακτήρα. Το παιχνίδι είχε δύο όψεις με τους Σητειακούς να είναι πολύ καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και εκτός από το γκολ με το οποίο προηγήθηκαν είχαν ταυτόχρονα πολλές ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμα τους. Στην επανάληψη όμως οι Καλοχωριανοί ήταν αυτοί που κυριάρχησαν και θα λέγαμε ότι το 3-0 όπως διαμορφώθηκε στο 68΄ τους αδικούσε κατάφορα, καθώς αυτοί ήταν που έχαναν τις ευκαιρίες όμως οι αντίπαλοι τους ήταν πιο αποτελεσματικοί και έστελναν την μπάλα στα δίχτυα. Τελικά με δύο γκολ προς το τέλος μείωσαν σε 3-2 και ενέτειναν την αγωνία των φίλων της Νίκης μέχρι το τελευταία σφύριγμα του διαιτητή Φινοκαλιώτη.

Η Νίκη μπήκε δυνατά με επιθετικούς προσανατολισμούς και μόλις στο 2΄ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ. Από κάθετη μπαλιά του Τσιμπιδάκης στον Γιάννη Φραγκιαδάκη αυτός απέφυγε δύο αμυντικούς πέρασε και τον Μουρτζάκη και σε άδεια εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ένα λεπτό μετά ίδια φάση με την πάσα να γίνεται από τον Σπυριδάκη και ο Τσιμπιδάκης, ο οποίος προχώρησε μπήκε στην περιοχή και κόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Ψύλλο. Στο 9΄ εξαιρετική κάθετη του Καβουσανού στον Λιλιμπάκη αυτός έκανε τρεις προσπάθειες για γκολ, αρχικά σούταρε απόκρουσε ο Μουρτζάκης στην συνέχεια πάλι σουτάρει για να το πιάσει πάλι ο τερματοφύλακας του Πύργου, ο οποίος και την 3η προσπάθεια του Λιλιμπάκη βγήκε νικητής. Ακολούθησαν δύο ακόμα φάσεις για τους γηπεδούχους στο 20΄ και στο 25΄ ο Λιλιμπάκης και ο Καβουσανός βρέθηκαν σε θέση βολής όμως τα σουτ που επιχείρησαν έφυγαν εκτός εστίας. Στην συνέχεια είχαμε μια αμφισβητούμενη φάση για τους φιλοξενούμενους και στην συνέχεια τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν.

Στο 34΄ μετά από φάουλ του Γκογκολαούρι η μπάλα χτύπησε στο παρατεταμένο χέρι του Τσιμιτάκη έξω από την περιοχή με τον διαιτητή να δίνει φάουλ όχι όμως την κίτρινη κάρτα, η οποία θα ήταν η δεύτερη για τον ποδοσφαιριστή της Νίκης. Ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων. Ένα λεπτό μετά είχαμε την μεγάλη ευκαιρία όταν από κακή συνεννόηση τους Γκόλιας με τον Σκαρβελάκη πετάχτηκε ο Δ. Ραινάκης και έκανε το σουτ η μπάλα στο δοκάρι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Νίκη απείλησε άλλες δύο φορές με τον Φραγκιαδάκη και Καβουσανό αλλά τα σουτ που επιχείρησαν δεν βρήκαν στόχο.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να έχουν δύναμη πάθος και καλό αγωνιστικό προσανατολισμό αντίθετα με τους γηπεδούχους οι οποίοι ήταν νωθροί. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δεύτερου μέρους καταγράφηκε στο 47΄ όταν ο Γκογκολαούρι έκανε όμορφη κάθετη πάσα στον Πρίφτη αυτής βγήκε απέναντι από τον Σκαρβελάκη όμως το πλασέ του έφυγε άουτ και στο επόμενο λεπτό φάση καρμπόν με τους ίδιους πρωταγωνιστές όπως και η κατάληξη ήταν ίδια με τον Πρίφτη για δεύτερη φορά να αστοχεί. Στο 50΄ ο Λιλιμπάκης έκανε μπαλιά στον Γ. Φραγκιαδάκη, ο οποίος βγήκε από αριστερά έκανε το σουτ για να αποκρούσει σωτήρια ο Μουρτζάκης. Οι Καλοχωριανοί είχαν δύο καλές στιγμές στο 54΄ και 56΄ με τους Πρίφτη και Γκογκολαούρι να πρωταγωνιστών όμως τα σουτ που είχαν ισάριθμες φορές κατέληξαν με το παιχνίδι γέρνει προς την πλευρά των φιλοξενούμενων. Στο 58΄ όμως ο Λιλιμπάκης έκανε του σουτ από αριστερά απόκρουσε ο Μουρτζάκης στην επιστροφή κεφαλιά του ίδιου έσωσε και πάλι ο Μουρτζάκης αλλά με την Τρίτη προσπάθεια ο Λιλιμπάκης με πλασέ έκανε το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 66΄ με σουτ από φάουλ του Τριπολιτσιώτη να φεύγει λίγο άουτ και στο αμέσως επόμενο λεπτό από σέντρα του Σπυριδάκη ο Λιλιμπάκης, ο οποίος έπιασε σουτ άουτ. Στο 68΄ ο Ισμίρ μπήκε μόνος του στην περιοχή από πλάγια δεξιά έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο 77΄ ο νέο εισελθών Π. Φραγκιαδάκης πήρε έξοχη μπαλιά από τον Λιλιμπάκη μπήκε από αριστερά στην περιοχή ντρίμπλαρε δύο αμυντικούς πέρασε και το τερματοφύλακα και από πλάγια αριστερά με πλασέ έκανε το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και στο 80΄ δυνατό σουτ φάουλ του Γκογκολαούρι απόκρουσε δύσκολα ο Σκαρβελάκης. Πέντε λεπτά έξοχη κάθετη του Φιορέτζη στον Πρίφτη, αυτός με πλασέ μείωσε σε 3-1. Το δεύτερο γκολ για τους Καλοχωριανούς έλαβε χώρα στο 90΄ όταν ο Γκογκολαούρι πήρε την πάσα από ελεύθερο που έδωσε ο διαιτητής για τραυματισμό που είχε υποστεί ο Πορταράκης και με πλασέ έγραψε το τελικό 3-2. Στο 93΄ ο Τραμπάκουλας παραλίγο να σκοράρει μετά από μπαλιά του Γ. Φραγκιαδάκης όμως το δυνατό σουτ έφυγε έξω για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι μετά 6 λεπτά καθυστερήσεων.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι: Λιλιμπάκης, Δανδουλάκης, Γ. Φραγκιαδάκης. Για τους Καλοχωριανούς διακρίθηκαν οι: Γκογκολαούρι, Πρίφτης και Δ. Μπιλανάκης.

Ο νεαρός διαιτητής Φινοκαλιώτης είχε ένα μεγάλο λάθος αυτό στην φάση του 34΄ και το χέρι που δεν έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Τσιμιτάκη όμως είναι ένας από τους διαιτητές με ήθος και ευγένεια κάτι που δεν το συναντάμε συχνά στις μέρες μας. Με σωστές υποδείξεις οι βοηθοί: Μουδάτσος, Πυργιωτάκης

Νίκη(Ματθαίος Πασχαλάκης): Σκαρβελάκης, Δανδουλάκης, Πορταράκης, Τσιμιτάκης(80΄ Τραμπάκουλας), Γκόλιας, Τσιμπιδάκης, Καβουσανός(56΄ Πλουμής), Γιαννικάκης, Γιάννης Φραγκιαδάκης, Λιλιμπάκης, Σπυριδάκης(68΄ Πέτρος Φραγκιαδάκης).

Πύργος(Γιάννης Λαυρεντάκης): Μουρτζάκης, Γιανναδάκης, Δημήτρης Μπιλανάκης, Δημήτρης Ραινάκης(76΄ λ.τ. Θεοχάρης Μπιλανάκης), Ψήλος, Βασίλης Ραινάκης, Χαλίλι, Γκογκολαούρι, Πρίφτης, Φιορέτζης, Μανιαδάκης(64΄ Τριπολιτσιώτης).

Κατηγορία : ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Τελευταία Νέα
Συνάντηση εργασίας στην Περιφέρεια Κρήτης για την ελαιοκομική περίοδο και την προστασία από το δάκο