Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Τουρλωτή και Κρούστας.

10 Προβολές

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχθηκαν την Κυριακή το μεσημέρι στο γήπεδο της Σητείας Α.Ο Τουρλωτής και ΠΑΟ Κρούστα για το κύπελλο Λασιθίου. Έτσι η πρόκριση θα κριθεί την ερχόμενη εβδομάδα στο γήπεδο της Κριτσάς.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας σ’ολη την διάρκεια του παιχνιδιού και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για να μπορέσουν να πάρουν την νίκη. Η ομάδα του Κρούστα προσπάθησε να παίξει κυρίως το παιχνίδι των αντεπιθέσεων.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για την Τουρλωτή εγινε στο 4ο λεπτό με τον Πλουμή να εκτελεί φάουλ τον Ζορμπαλά να μην καταφέρνει να μπλοκάρει την μπάλα και τον Καββοσανό να σουτάρει άουτ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 9’ σέντρα του Σταυρακάκη από δεξιά ο Μακράκης δεν προλαβαίνει από πλεονεκτική θέση να βάλει το πόδι του με την μπάλα να απομακρύνεται από τους αμυντικούς της Τουρλωτής. Στο 18’ σουτ Καββουσανού έξω από την περιοχή κατέληξε άουτ ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα αντεπίθεση για την ομάδα του Κρούστα με τον Μακράκη να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια. Στην συνέχεια του ημιχρόνου οι «κόκκινοι» δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες όπως στο 24’ από κόρνερ του Γαρεφαλάκη, ο Καββουσανός σούταρε μέσα από την περιοχή άουτ και δυο λεπτά αργότερα σε εκτέλεση φάουλ του Καστόρα ο Ζορμπαλάς απέκρουσε με δυσκολία με τον Γαλανάκη να μην προλαβαίνει να «σπρώξει» την μπάλα στα δίχτυα.

Η Τουρλωτή είχε και δοκάρι με τον Γαρεφαλάκη όταν ο Καστόρας εκτέλεσε φάουλ από δεξιά ο πρώτος έπιασε κεφαλιά μέσα από την περιοχή (29’).Έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και στο 46’ ο Ζορμπαλάς απέκρουσε σουτ του Γαρεφαλάκη ενώ στο 61 από πάσα του Γαρεφαλάκη ο Καββουσανός δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή από πλεονεκτική θέση. Οι γηπεδούχοι στο 66’ κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μανουσάκη με σουτ μέσα από την περιοχή από πάσα του Γαρεφαλάκη και δυο λεπτά αργότερα ο Ζορμπαλάς είπε όχι σε σουτ του Πλουμή έξω από την περιοχή.

Η ομάδα του ʼγγελου Μόσχου ισοφάρισε στο 76’ από στημένη φάση, ο Μακράκης εκτέλεσε φάουλ από πλάγια δεξιά ο Ξαρτσάκης βρέθηκε μόνος του στην μικρή περιοχή και με πλασέ έκανε το 1-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να σημείωσουν το νικητήριο τέρμα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης αλλα μία ο Ζορμπαλάς μια η αστοχία των επιθετικών της δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη.

Τουρλωτή(Πασχαλάκης): Κακουράκης, Καστόρας(57’ Αυγουστινάκης), Κατσαπρακάκης, Ζερβός, Ροδουσάκης, Πλουμής, Γαλανάκης, Ασημακόπουλος(88’ Cleriot), Kαββουσανός(74’ Χαλκιαδάκης), Γαρεφαλάκης, Μανουσάκης.

Κρούστας(Μόσχου): Zoρμπαλάς, Καρτσάκης, Μουδάτσος, Νεραντζούλης, Σιγανός, Τραυλός(67’ Σκύβαλος),Δόγκας(58’ Σταυρακάκης Μ.), Σισκάκης, Μακράκης, Σταυρακάκης Γ., Πενίδης (82’ Μαυράκης).

Κατηγορία : ΑΘΛΗΤΙΚΑ